Blog

Kocie Sprawy, Zachowania

Dlaczego koty drapią?

Spis treści

Fot.: Pixabay

Wcale nie tak rzadko Opiekunowie uskarżają się,  że kot drapie im kanapę, meble, a niektórzy zrezygnowanym głosem mówią, że dywan to już dawno poświęcili kociemu drapaniu.

Dlaczego koty muszą drapać?

Drapanie to instynktowne zachowanie, będące rytuałem i ważnym elementem codziennych aktywności każdego kota. I choć domowy mruczek daleko ma do dużych dzikich tygrysów, to natura zapisana w genach odzywa się też i u niego. Udostępnienie kotu przestrzeni do drapania to nie tylko sposób na ochronę naszych mebli, to także bardzo ważny rytuał z perspektywy kociego zdrowia, zachowania i samopoczucia.

Jak powiedział najbardziej rozpoznawalny koci behawiorysta Jackson Galaxy, “to, co ludzie odbierają jako zachowanie “uciążliwe”, dla kotów stanowi konieczność. Dla kotów drapanie to nie luksus ani patologia. W taki sposób rozciągają mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, w taki sposób ćwiczą i rozładowują stres, no i w taki sposób gubią puste pazurki”. 

Nasze domowe tygrysy  spędzają całe dnie w naszych mieszkaniach, nie mając zbyt wielu zajęć.

Nie przechadzają się po krzakach i zaroślach, nie wspinają się na drzewa – stąd niewiele mają możliwości rozciągania mięśni ani stawów i w ogóle ich aktywność w domu jest dużo niższa, niż gdyby żyły na zewnątrz.

Stąd drapanie jest dla naszych pupili tak bardzo ważne, a możliwość wdrapywania się na wysokie półeczki, chowanie się do kryjówek uatrakcyjniają kocie życie w naszym świecie.

Koty poprzez drapanie również rozładowują emocje

Fot.: Anna Dziełak, podopieczny Diego

Koty drapią też, by poradzić sobie ze stresem oraz emocjami. Kot może podbiegać do drapaka podekscytowany, gdy wracamy do domu, w trakcie zabawy lub by rozładować emocje po zabawie z innym kotem.

Nie możemy więc zabraniać kotom ich naturalnego zachowania! Najlepsze, co możemy zrobić to zapewnić swojemu mruczkowi wiele dobrych miejsc do drapania.

To mój teren, tu jest mój zapach

Zgodnie z kocią naturą, koty poprzez drapanie rozładowują stres i emocje, spożytkowują energię, rozciągają mięśnie i dbają o pazurki. Ale jest również jeszcze jedna równie ważna rzecz dla kota  mianowicie poprzez drapanie zostawiają swój zapach na drapanej powierzchni i w ten sposób zaznaczają swój teren.

Ta informacja powinna zawsze być z tyłu naszej głowy, bo gdy zmieni się coś w otoczeniu mruczka, co wywoła u niego stres, to w ten sposób może dodawać sobie animuszu i oznajmiać wszystkim, że wszystkie kąty, meble i inne domowe akcesoria są jego. Tak właśnie może być, gdy jedna z osób z nami mieszkających się wyprowadzi lub ktoś nowy się wprowadzi – wtedy kanapa, drzwi czy inne elementy naszego mieszkania mogą być w stanie zagrożenia. Gdy wprowadzimy inne zwierzę – może się okazać, że nasz tygrys zacznie tępić pazurki na nodze od stołu lub drzwiach do łazienki lub drzwiczkach od szafy. Zresztą nawet gdy już od jakiegoś czasu kot mieszka z innymi zwierzętami , to na pewno znaczy strategiczne dla niego miejsca, że są jego właśnie tam drapiąc.

Ślady po pazurkach i koci zapach w najważniejszych miejscach domu to najlepsza wizytówka naszego mruczka i dowód prawa własności kota.

Jeśli czasami trudno nam to zrozumieć, to możemy porównać to kocie zachowanie do naszego rozstawiania pamiątek i zdjęć w różnych częściach naszego mieszkania. Tu postawimy zdjęcie z wakacji, tu zrobimy ścianę pełną zdjęć z naszego ślubu. Na lodówce poprzyczepiamy mnóstwo magnesowych gadżetów z naszych wycieczek, a na szafce nocnej umieścimy zdjęcie ukochanej / ukochanego – czujemy się wtedy lepiej – prawda? My też zaznaczamy naszą obecność, że mieszkanie jest nasze i pełne nas. Warto więc zadbać o powierzchnie do drapania w strategicznych dla kotach miejscach, by czuł się bezpiecznie. Wystarczy doczepić do ściany płytę do drapania, obłożyć nogę stołu specjalną matą do drapania, postawić drapak również z miejscami do obserwacji i chowania się.

Jaki wybrać drapak?

Fot.: Pixabay

Jaki wybrać drapak, by kot używał jego zamiast naszych mebli? Wybór jest naprawdę duży i nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Od wielkich pionowych drapaków z domkami do chowania się, platformami do wylegiwania, poprzez kartonowe drapaki poziome, a skończywszy na przeróżnych matach, którymi możesz obić najbardziej narażone miejsca na drapanie – nogi stołu, brzegi kanapy czy mebli.

Jak wybrać ten właściwy, od czego uzależnić wybór i ile drapaków powinno być w domu? Zapraszamy do przeczytania następnego artykułu. Zadbaj o swojego współtowarzysza i zapewnij mu miejsca do drapania.

Anna Dziełak, biolog, behawiorysta-zoopsycholog Wesołego Ogonka

Najnowsze wpisy