Blog

Wychowanie, Psie Sprawy, Szczeniak, Zachowania

Dlaczego mój szczeniak mnie gryzie? Jak sobie z tym radzić?

Spis treści

Ostatnio pisaliśmy o różnych zachowaniach szczeniaków, które mogą nas dziwić, zaskakiwać lub niepokoić. Dzisiaj będzie bardziej szczegółowo o tym dlaczego szczeniak nas gryzie podczas zabawy. To często zgłaszany problem przez świeżo upieczonych opiekunów futrzastych domowników.

Szczenięcy czas charakteryzuje się między innymi ostrymi zębami wbijającymi się w nasze dłonie, podgryzaniem naszych stóp, napadaniem na sznurowadła i nogawki naszych spodni, uczepianiem się swetra czy bluzy.

Dlaczego szczeniak mnie gryzie?

Gryzienie jest normalnym zachowaniem szczeniaka.  Poznają one świat pyskiem i potrzebują wskazówek kiedy i gdzie mogą używać swoich zębów.

Być może myślisz, że gryzienie to złe zachowanie, ale tak nie jest i jest  niezwykle ważne byś pozwolił szczeniakowi uczyć się twojej skóry i abyś umaił to robić we właściwy sposób.

Psiaki bawią się używając swoich ostrych ząbków, a ta zabawa jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju malucha. Dzięki niej uczą się wielu przydatnych umiejętności, takich jak : przerywanie agresji, hamowanie gryzienia, odpowiedniego nacisku, trenowanie chwytów łowieckich.

Hamowanie gryzienia to bardzo istotna umiejętność – to delikatne trzymanie pyskiem innego psa tak, by nie robić mu krzywdy.

Te nauki i zabawy szczeniaki trenują też na nas, z tą różnicą, że skóra człowieka jest dużo bardziej delikatna niż skóra psa i mniej owłosiona, stąd my dużo wcześniej odczuwamy ból ugryzienia małych ząbków niż rodzeństwo naszego malucha. 

Szczeniaki, które nie są uczone  granic i siły gryzienia, jako dorosłe psy mają problem z dostosowaniem siły gryzienia. Pies doprowadzony do sytuacji, gdy uważa, że nie ma wyjścia (np. gdy jest ranny lub przerażony) może boleśnie ugryźć zamiast ostrzegawczo kłapnąć zębami lub uderzyć pyskiem.

Ostre zęby twojego młodego pupila mogą dać się we znaki, ale parę porad pomoże ci okiełznać małego gryzonia.

Czy wiesz, że sam go uczysz gryzienia?

Fot.Picjumbo

Psy bardzo szybko się uczą powtarzać zachowania, które przynoszą im korzyści. Jeśli szczeniak chce zwrócić twoją uwagę, a ty siedzisz przed telewizorem lub z telefonem i jesteś wyłączony z obiegu, to najprościej dla malucha jest chwycić ząbkami za kapeć czy nogawkę. Sprawdza czy ten sposób pomoże wybudzić opiekuna z hipnozy. I co? Jest sukces, bo najczęściej wtedy patrzysz na psa, mówisz do niego, a nawet się śmiejesz, że taki nieporadny słodziak do ciebie przyszedł.

A przyznaj się jak często bawisz się z pupilem w zapasy? Wtedy jeszcze bardziej pobudzasz psa do gryzienia –  w końcu dla niego to naturalne łapać pyskiem kumpla gdy ten go odpycha, przewraca, albo ucieka.

Czyli wychodzi na to, że często sami nieświadomie nagradzamy szczeniaka za gryzienie nas, a nawet go do tego prowokujemy.

Dodatkowo, pamiętajmy, że mały psiak wymienia zęby mleczne na stałe – bolą i swędzą go dziąsła. Może być wtedy rozdrażniony, poirytowany i częściej atakować nasze ręce, stopy, ubranie, ponieważ będzie domagał się od nas zajęcia się nim.

Jak poradzić sobie z gryzieniem szczeniaka?

Kilka wskazówek pomoże ci pokierować nowym przyjacielem w jego nowym domu.

Nie baw się ze szczeniakiem tak, by podgryzał twoje ręce

Fot. Pixabay

Szczeniaki uczą się siły swoich szczęk poprzez wchodzenie w relacje „zębowe ” z innymi szczeniakami. Zbyt mocno ugryziony w zabawie kolega skowycze i odchodzi. Krewki młodziak szybko się uczy, że mocny uścisk szczęk kończy zabawę, dzięki temu dostosowuje swój uścisk zębów do sytuacji. Ty też tak możesz zrobić. Odwróć się do psa tyłem, jeśli to nie pomaga, to wstań i odwróć się lub odejdź. Taka izolacja socjalna jest bardzo dużą karą dla młodego pieska. Szczeniak niczego bardziej nie pragnie niż być blisko swojej rodziny.

Po chwili znowu wróć do zabawy z pupilem. Być może trzeba będzie to wszystko powtarzać jeszcze kilka razy i przy różnych okazjach zanim twój nowy członek rodziny nauczy się, że zbyt mocne ugryzienie powoduje, że od niego odchodzisz.

Unikaj również emocjonujących i energicznych zabaw przy użyciu rąk, nóg takich jak np. siłowanie się, przepychanie, gonitwy, polowanie, żeby nie prowokować malucha do silniejszego łapania i gryzienia twoich części ubrania czy ciała.

Nasze dłonie powinny się kojarzyć z głaskaniem, jedzeniem, a nogi powinny być neutralne.

Nie jest dobrą techniką tłumienie gryzienia lub wręcz używanie siły czyli uderzenie w pysk, ściśnięcie pyska. Szczeniak nie bardzo rozumie dlaczego my tak robimy, ponieważ on robi to, co jest dla niego zupełnie naturalne. Pies może też je odczytać jako atak agresji, a wtedy na poważnie nas ugryzie. To powoduje narastanie bólu i frustracji dla obu stron.

Zawsze pozytywne techniki, odwołujące się do naturalnych zachowań psów są skuteczniejsze i przyjemniejsze. Mają też pozytywne i trwałe efekty dla całokształtu wychowania naszego pupila oraz budowania relacji między nami a psem.

Zapewnij pupilowi różne zabawki

Zorganizuj dla psiaka dużo zabawek o różnej strukturze. Miej je zawsze pod ręką, a i psiak powinien je mieć w zasięgu pyska. Zabawki służą maluchowi do gryzienia, żucia, lizania albo biegania z nimi po mieszkaniu.

Gumowe kości, gumowe jeżyki, zabawki do wypełniania jedzeniem lub smakołykami, pluszaki, sznury. Szczeniaki mają nieodpartą chęć ćwiczenia swoich szczęk i gryzienia na wszystkie możliwe sposoby, więc taka różnorodność utrzymuje ciągłe zainteresowanie szczeniaka, właściwy rozwój szczęk i zaspokajanie potrzeby gryzienia, a twoje ręce pozostaną bezpieczne.

Przekieruj jego energię

Fot. Pexels

Gdy twój szczeniak wpada w fazę szalonej zabawy i gryzienia bez opamiętania, podsuń mu nową zabawkę do żucia albo zabawkę wypełnioną jedzeniem do wylizania. Jeśli zabawka nie zda egzaminu i nadal ty będziesz dla niego najlepszym obiektem gryzienia, weź go na krótki spacer – taka przerwa na siusianie i rozglądanie się po okolicy może pomóc trochę wyciszyć emocje.

Po takim spacerku spróbuj ułożyć go na posłaniu z zabawką do żucia albo z jedzeniem. Zmęczony szczeniak uśnie (szczeniaki śpią nawet 22 godziny dziennie).

Gryzaki naturalne

Możesz zastosować różne gryzaki naturalne : suszone uszy wieprzowe czy królicze, suszone gardła wołowe, skórki wołowe czy ścięgna. W zależności od wieku i wielkości psiaka możesz popróbować bardziej miękkie lub bardziej twarde gryzaki.

Naturalny aromat zachęci pupila do gryzienia, a ty będziesz mógł odpocząć i ogarnąć mieszkanie, ugotować obiad albo zająć się czytaniem książki.

Pamiętaj, że twój szczeniak nie jest złośliwy ani mściwy w stosunku do ciebie.

Fot. Pixabay

On po prostu przechodzi przez naturalną fazę rozwoju i robi to, co przynosi mu korzyść. Reagując odpowiedzialnie i spokojnie, ucząc go które zachowania są przez ciebie akceptowane i mogą przynieść korzyść również jemu, wychowujesz zrównoważonego psa, który wie do czego służą szczęki i zęby w dorosłym życiu.

Może cie też zainteresować : 6 zachowań charakterystycznych dla szczeniaków

Wesoły Ogonek

Najnowsze wpisy