Blog

Zdrowie, Psie Sprawy

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Spis treści

Fot. Pixabay

Chyba każdy posiadacz psa wie, że ukąszenie naszego czworonoga przez kleszcza jest niebezpieczne i może skończyć się groźną chorobą lub nawet śmiercią.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Można wyróżnić dwa szczytowe okresy zachorowań na choroby odkleszczowe – około kwietnia i około września. Fakt ten jest ściśle powiązany z cyklem rozwojowym kleszcza – aby kleszcz mógł się przepoczwarzyć z jednej formy larwalnej w drugą, musi napić się krwi. Należy jednak pamiętać, że kleszcz może trafić na futro naszego pupila przez cały rok, nawet zimą jeśli temperatury są dodatnie, co ostatnio wcale nie jest takie rzadkie. Możesz tutaj dowiedzieć się więcej o kleszczach

A oto najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze:

Babeszjoza

Fot. Pixabay

Nazywana też piroplazmozą. Najczęściej występująca choroba po ukąszenia kleszcza. Babeszjozę wywołują pierwotniaki, które trafiają do krwi naszego psa i tam namnażają się w czerwonych krwinkach. Pierwotniaki bytują w gruczołach ślinowych kleszczy (są również ich pasożytem). Aby doszło do zarażenia psa, musi dojść do ukąszenia. Przyjmuje się, że kleszcz musi ssać krew przez minimum 24 godziny, aby zdążył przekazać babeszję.

Najbardziej zauważalnym objawem zakażenia jest słabość, brak siły – pies nie chce się ruszać z posłania, nie zmienia miejsca, pokłada się, słania się podczas chodzenia. Widoczna jest bladość spojówek, dziąseł.  Występuje gorączka. Mocz może zmienić barwę z żółtej na ceglastoczerwoną, ponieważ do nerek trafiają zniszczone przez pierwotniaka krwinki. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić duszności, przyspieszone bicie serca, wstrząs. Bywa, że zwierzę wymiotuje.

Babeszjozę wykrywa się badając krew. W badaniach widać obniżony poziom hemoglobiny, obniżona ilość płytek krwi, a w rozmazie uszkodzone krwinki czerwone.

Babeszjoza jest wysoce śmiertelna, czasami pierwsze objawy są nieswoiste i trudno ją rozpoznać bez diagnostyki. Obserwacja naszego psa i szybka reakcja, gdy pupil się źle czuje, jest kluczowe dla ratowania zdrowia i życia czworonoga.

Nieleczona babeszjoza prawie zawsze kończy się śmiercią psa. Wcześnie rozpoznana i leczona – jest zwykle uleczalna. Szybkie wykrycie jest bardzo ważne ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań, uszkodzenia wątroby i nerek.

Często w przebiegu babeszjozy dochodzi do uszkodzenia nerek oraz wątroby. Dość ciężkim powikłaniem jest również tzw. anemia hemolityczna, czyli rozpad czerwonych krwinek zwalczanych przez własny organizm psa. Często w takim przypadku niezbędne jest również przetoczenie krwi.

Ponieważ choroba gwałtownie się rozwija, rozpad czerwonych krwinek bezpośrednio wpływa na osłabienie psa, pracę wątroby i nerek – dlatego tak bardzo ważna jest szybka reakcja na złe samopoczucie naszego czworonoga.

Borelioza

Nazywana jest też chorobą z Lyme. Jest przewlekłą bakteryjną chorobą, atakującą wiele narządów. Groźna również dla ludzi, jeśli człowiek zostanie ukąszony prze zakażonego kleszcza.

Obecnie szacuje się, że co 3 kleszcz może przenosić boreliozę.

Objawy boreliozy u psów to gorączka, brak apetytu, powiększone węzły chłonne, zapalenie i opuchlizna stawów, trudności w chodzeniu, ogólne złe samopoczucie. Mogą wystąpić objawy neurologiczne, jeśli doszło do zapalenia mózgu.  W niewielkiej ilości przypadków może wystąpić uszkodzenie nerek.

Choroba może przyciszać się i nawracać. Jest trudna do rozpoznania. W rozpoznaniu boreliozy pomocne są badania krwi, moczu i mazi ze stawów. Leczy się podawaniem odpowiednich antybiotyków.

Anaplazmoza

Fot. Pixabay

Bakterie tej choroby są przenoszone przez popularne w Polsce kleszcze z rodzaju Ixodes. Mogą na nią zachorować psy, koty, konie, bydło, ludzie.

Objawy u psa zwykle pojawiają się w ciągu 1-2 tygodni od ukąszenia zakażonego kleszcza. Wysoka gorączka, brak apetytu, osłabienie, opuchlizna stawów, kulawizna, pies nie ma ochoty chodzić, źle się czuje, węzły chłonne powiększone. Możliwe są też wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem, kaszel.

Anaplazmozę rozpoznaje się badając krew, a leczy się odpowiednim antybiotykiem.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Najlepiej jest nie dopuścić do wkłucia się kleszcza w skórę psa. Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów antykleszczowych.

Mamy do wyboru:

  • Obroże, niektóre z nich są skuteczne nawet 8 miesięcy
  • Krople spot on , które nakrapla się na skórę, rozgarniając sierść, działające do 4 tygodni
  • Spray-e do spryskiwania całego futra psa, działające do 4 tygodni
  • Tabletki, działające do 3 miesięcy

Najważniejsze jest systematyczne podawanie tych preparatów, zgodne z zaleceniami producenta. Ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, żeby były to preparaty biobójcze. Funkcja odstraszania powinna być ich dodatkowym atutem, a nie podstawową cechą.

Pamiętajmy również, że różne preparaty mogą być mniej lub bardziej skuteczne na terenie naszych spacerów oraz w zależności od organizmu naszego psa. Z doświadczenia i rozmów z właścicielami wiemy, że dla niektórych psów skuteczne są krople spot-on, dla innych spray, dla niektórych obroże. Niektórzy właściciele zmieniają środek przeciwkleszczowy – na przemian stosują spray i obrożę. Niektórzy dwa naraz – gdy obecność kleszczy jest wyjątkowo nasilona. Najważniejsze, żeby preparat, który stosujemy skutecznie chronił naszego czworonoga.

Przeczytaj więcej jak chronić swojego psa przed kleszczami

Wesoły Ogonek

Najnowsze wpisy